Po 3 měsících:
Jednou z prvních velkých korporací, která u nás přistoupila k provozování svých aplikací a prostředí v cloudovém prostředí, je MONETA Money Bank. Jak probíhalo a jak dopadlo hledání nástroje, který by bance poskytl kvalitní data pro optimalizace a efektivní řízení zdrojů v cloudu?
BEZ OPTIMALIZACE ZDROJŮ SE V CLOUDU NEOBEJDETE
Cloud není pro každého. O tom, jak poznat, zda se vstup do něj firmě vyplatí, jsme psali zde. V případě Monety výhody převážily (navzdory džungli zákonů a dalších norem) a společnost začala k IT architektuře, procesům a ke správě nákladů uplatňovat jiný přístup.
Klíčovou otázkou se v Monetě stala optimalizace zdrojů v cloudu. Vlastní nástroje, které na přelomu let 2019/2020 nabízeli poskytovatelé cloudových služeb, bohužel v Monetě nešly plně využít. Neumožňovaly například detailní rozpočítání aktuálních měsíčních nákladů mezi jednotlivé aplikace a týmy. Zároveň obsahovaly nedostatečnou podporu pro rozhodování o správných konfiguracích nebo o předplacených službách.
Banka se v souladu se svou cloud strategií pustila do projektu, jehož primárním cílem bylo dosažení lepšího využívání zdrojů v cloudovém prostředí (konkrétně EC2, RDS, ale i nastavení Auto scaling group) a získání dokonalého přehledu o všech nákladech v multi-cloud prostředí. Radim Jablonka k tomu dodává: „Doporučuji nepodcenit kontrolu nad tím, co se v cloudu děje, jelikož se jedná o diametrálně odlišné prostředí od toho, na které jsme zvyklí ve vlastních nebo i hostovaných datacentrech.“
Sekundární cíl představovala automatizace, která urychlí proces změny velikosti EC2 nebo RDS. Očekávaný benefit hledaného řešení byl zřejmý: očekáváme úspory provozních nákladů a větší efektivitu.
JEN DENSIFY NESTAČÍ
Zákazník byl ve svých očekáváních velmi náročný. Měl jasnou představu, jaké informace potřebuje a jakou formou je chce obdržet. Specifickým požadavkem Monety bylo, abychom jako zdroj metrik využili i dosavadní infrastrukturní monitoring (a nepracovali pouze s daty z cloudu).
Základem aplikovaného řešení se měly stát produkty a služby společnosti Densify. Zákazníkovi poskytnou požadované reporty a po implementaci optimalizačních doporučení také výrazné úspory opexových nákladů. Investice do Densify se tak Monetě vícenásobně vrátí.
Vytvořit všechny potřebné reporty a zajistit přístup všem uživatelům bylo náročné a byla použita kombinace přednastavených a na míru vytvořených reportů a dashboardů.
Podle požadavků zákazníka jsme v rámci optimalizace provozu vyvinuli custom nástroj pro zpracování denních dávek dalších metrik o zátěži z informací ukládaných nástroji mimo cloud. Po jeho uploadu do Densify instance jsme tím zajistili další data zpřesňující jednotlivá optimalizační doporučení o další procenta, promítaná v důsledku do jednotek tisíc dolarů měsíčně.
Jak funguje Densify? Podívejte se na stručný webinář s příklady.
REPORTY SE ROZJÍŽDĚJÍ, OPTIMALIZACE ZDROJŮ MŮŽOU ZAČÍT
Implementaci Densify, reporty a optimalizační doporučení jsme zákazníkovi dodali během tří měsíců, tedy podle původní dohody. Dodatečné metriky a jejich import vyžadovaly intenzivní komunikaci s poskytovatelem služby a řadu úprav v nastavení software. Připravené proto byly s několikatýdenním zpožděním, což však nijak neohrozilo hodnotu celého řešení:
- Podařilo se nám rozšířit portfolio o nové varianty instancí, které byly do té doby neznámé.
- Optimalizovali jsme celkem 19 EC2 a 18 RDS, a to bez dopadu na provoz.
- Identifikovali jsme tři instance, jejichž výkon byl nedostatečný.
- Podtrženo, sečteno: očekáváme, že optimalizace zdrojů v cloudu přinese Monetě provozní úspory okolo 20 %.
A perlička na závěr: díky pozornému cloud analytikovi z MONETA Money Bank jsme v nástroji Densify odhalili vestavěnou úpravu určitých dat, která drobně zkreslovala výstupní informace o zátěži a které si doposud nikdo z tisíců dalších uživatelů nevšiml.
UČÍME SE (I CHYBAMI)
S každým dalším projektem se učíme a tenhle nemohl být výjimkou. Pochopili jsme díky němu mentální nastavení klienta v cloudovém prostředí a uvědomili si výhody i nevýhody nástroje a služby Densify. Poučili jsme se, že příště musíme dávat větší důraz na správné tagování a filtrování systémů nebo na úspory v rezervovaných instancích.
Špatně komunikovaná souborová složka pro ukládání reportů zase stála za nepříjemnou zkušeností, kdy se některé pracně vypilované reporty ukládaly v nezálohované části dat a během upgradu na novou verzi prostě zmizely. Některé z reportů jsme museli obnovit a jiné vytvořit znovu ručně. Nic, co bychom si chtěli ještě někdy zopakovat.
„CLOUD JOURNEY“ NEKONČÍ
Každá změna vyžaduje čas na adaptaci a ta probíhá v Monetě dobře. Přes počáteční váhání dnes (tři měsíce od ukončení projektu) Densify používá a orientuje se v něm více než polovina uživatelů. Cílem je, aby s nástrojem efektivně a samostatně pracovali zaměstnanci, kteří se starají o provoz samotných zdrojů v cloudu.
„Nástroj se s každou novou verzí stává více user-friendly. Nejlépe hodnotím nový defaultní dashboard, kde lze snadno a rychle získat veškeré potřebné informace,“ dodává Radim Jablonka, který předpokládá, že MONETA Money Bank bude Densify postupně implementovat nad celým multi-cloud řešením společnosti.
Má pro to dobrý důvod, a sice: